alexisend
Zastanawia mnie pewna kwestia. Jak wiemy Ainurowie tworzący wielką symfonię, stworzyli trzy tematy, które miały w całości odwzorować zarówno strukturę jak i historię Ea. Niektórzy z nich mieli szczególne dary dostrzegania takich czy innych rzeczy. Warto tutaj zwrócić uwagę na postać Námo (zwanego jednak zwykle Mandosem). Miał on możliwości przewidywania przyszłości, jak my je nazywamy - zdolności wieszcze. Można jednak snuć podejrzenia, że także maiarowie mieli takie naturalne zdolności, choć nie musialy one być tak silne jak u Valarów. Szczególnie moją uwagę przykuła postać Olórina (znanego także pod przydomkami Gandalf, Mithrandir, Incánus,, Tharkûn, Szary Pielgrzym czy Zwiastun Burzy). Jak wiemy zaliczany był do Istarich, czyli mądrych, a co za tym idzie biegłych w decydowaniu w ważnych sprawach. Czy miał on jednak dar widzenia przyszłości? Zastanówmy się nad tym chwilę. Warto tutaj spojrzeć na kilka faktów, które bardzo by nam przybliżyły tę hipotezę i może pomogły zdecydować.
Po pierwsze przedstawmy czyste fakty, które przemawiałyby za darem wieszczenia u Gandalfa.
Szczególnie widać to w momentach szczególnie ważnych dla losów ludzi. Gandalf opuszcza Theodena i rusza by szukać Eomera. Wie kiedy wwróci i kiedy należy się go spodziewać. Naturalnie, sam fakt, że pojawił się o wschodzie slońca, przemawia raczej za mądrością, ale skąd wiedział jak szybko wróci?
Kolejny, nie wprost, ale ważny przykład to samo wysłanie Froda do Mordoru. Można się domyślić było (na miejscu jego), pod czas rady, że powiernik Pierścienia, prędzej czy później zostanie sam. Olórin wiele studiował na temat Pierścienia i wiedział jak on działa. Musiał wiedzieć, że Frodo w końcu dojdzie do Orodruiny sam (lub prawie sam). czy zatem wiedział, jak zakończy się historia? Czy wiedział, że wysyłając niziołka uda się uratować dobro w Śródziemiu?
Kolejny fakt, to stwierdzenie Gandalfa, że Gollum także może się przyczynić jeszcze do historii pierścienia w dobry czy zły sposób. Czy wiedział on jak się do tego przyczyni Gollum? Czy wiedział, że istnienie Golluma, jest także istotne dla sprawy?
Można oczywiście nadal wymieniać przykłady, ale to już zostawiam wam, gdyż chciałbym żebyście przyłączyli się do dyskusji i popierali swoje wypowiedzi cytatami.
Jeszcze chciałbym zaznaczyć, że w pewnym sensie słowo Istari ma znacznie dla wieszczenia. W końcu także Elrond Paredhel miał dar przewidywania przyszłości, a także należał do Białej Rady. Czy więc Gandalf, jak postać potężniejsza, mógł wiedzieć jaka będzie przyszłość i jak kierować ruchami swoimi i innych, żeby wszystko się udało?
Tak samo stwierdzenie Zwiastun Burzy, jako określenie padające z ust namiestnika Gondoru Denethora II, zastanawia, czy choćby i to przezwisko nie świadczy o tym, że sama obecność Olórina to nie przypadek, a jego obowiązek jako osoby, która wie co się stanie.
Wydaje mi się że pewne (znikome) wieszcze zdolności Olórin posiadał, choć trudno nazwać go jasnowidzem lub kimś takim
Jednak nie mylmy książki z filmem, to że P.J. wysłał Gandalfa po Eomera i włożył w jego usta wieszcze słowa, nie oznacza że Olórin w zamyśle Tolkiena był wieszczem:!:
Gandalf wyruszając po Erkenbranda wiedział gdzie ten się znajduje a nie podał daty swojego powrotu...
Co do Golluma, to wg mnie znajomość mocy Pierścienia niezaprzeczalnie dawała Gandalfowi prawo do przewidzenia że ten odegra jeszcze jakąś rolę, choć to co powiedział było na tyle mgliste że można by podciągnąć pod to każde wydarzenie, a niekoniecznie ostateczny udział Golluma
Wg mnie w ocenie Olórina nie można kierować się filmem, gdyż został on tam "umagiczniony". U Tolkiena, Gandalf często mówi że wiele rzeczy pozostaje dla niego zakrytych, nawet te które dotyczą jego zadania.
Mimo wszystkich umiejętności Olórin może tylko mieć nadzieję na szczęśliwe zakończenie. I tu filmowa kreacja jest zgodna z prawdą gdy mówi on że posłał Frodo na pewną śmierć. Gandalf nie wie jakie będzie zakończenie, nie wie nawet jaką rolę odegra w tym wszystkim on sam. Zna tylko swój cel w Śródziemiu, ale nie zna dróg do niego prowadzących i nie zna zakończenia.
Moim zdaniem także jednym z ważmiejszych pomysłów Gandalfa, potwierdzających jego dar przewidywania było wysłanie na wyprawę do Ereboru (pod Samotną górę) Bilba Bagginsa. Potwierdzaniem tego jest cytat z niedokończonych opowieści, przedstawiający opowieść Gandalfa o tym jak doszło do wybrania właśnie Bilba. Fragment ten to przytoczenie rozmowy Gandalfa z Thorinem, przekonującego krasnoluda do wzięcie na wyprawę Bilba:
Gandalf do Thorina:
Cytat: jeśli ten hobbit pójdzie z tobą, odniesiecie sukces. W przeciwnym razie czeka was klęska. Rozważ przeto owo ostrzeżenie, a pamiętaj , ŻE POSIADAM DAR PRZEPOWIADANIA. [/code]
Dobrze zauważyłaś Maryen, tylko zastanówmy się, na ile Gandalf mówił tutaj prawdę, a na ile wykorzystał przekonania osób, go znających o tym, że zna przyszłość. czy on tutaj mówił, ob tak było faktycznie, czy też poprostu potrzebował całkiem dobrego argumentu za tym, żeby zgodził się Thorin? choć przyznam, że sam fakt, że upierał się przy Bilbie upewnia mnie w przekonaniu, że musiał coś wiedzieć.
No właśnie, przecież gdyby nie posiadał daru przewidywania nie upierałby się przy tym żeby Bilbo wybrał się wraz z krasnoludami. Nie sądzę żeby Gandalf narażał tę wyprawę na niepowodzenie...oraz swojego najlepszego przyjaciela na pośmiewisko, podejmując tak poważną decyzję nie mógł się kierować wyłącznie przypuszczeniami... z takim przekonaniem mówi o powodzeniu wyprawy jakby wiedział dokładnie jak trzeba postępować i co się wydaży.. to potwierdza wieszcze umiejętności Gandalfa.
Z jednej strony masz rację Maryen, ale pozwól, że mimo wszystko nadal będę dociekał i podważał twoją opinię (co nie znaczy że się z nią nie zgadzam )...
Jak potem spotykamy się w Hobbicie z opisem, jest wyraźnie zaznaczone, że Smaug nie znał w ogóle hobbitów, więc nie mógł ich wyczuć. Może Gandalf wiedział, ze tak będzie dlatego chciał wysłać hobbita. Racja, że zależało mu na nim, ale nie wiem czy Gandalf też uważał Bilba za przyjaciela. W końcu tylko ich odwiedzał, a Bilbo jedynie wyróżniał się wśród hobbitów, przez co Mithrandir, zwrócił na niego uwagę. Ale czy to przyjaźń? Owszem po wyprawie na pewno, ale wcześniej? Nie sądzę.
Warto też zauważyć, że wieszczenie nie musiało tutaj być konieczne. W końcu możemy powiedzieć, że osoba mądra potrafi wiele przewidzieć, z tego, co dla normalnego człowieka wydaje się nieprzewidywalne. Tak właśnie wielcy wodzowie wygrywali bitwy. Ponieważ byli oni mądrzy, wiedzieli jak walczyć, by wygrać.
Przyjrzyjmy się więc słowu Istari.
Znaczy ono mniej więcej tyle co uczony. Jeżeli chcemy czegoś dokładniejszego, to znaczy ono wizard, które to słowo w języku angielskim pochodzi od słowa wise (w dużym skrócie) czyli mądry. Gandalf był mądry, dlatego potrafił wiele przewidzieć, ale czy miał jakieś objawienia? Czy dane mu było widzieć coś więcej? Nie wiem czy mamy na to jakiekolwiek dowody.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pldegrassi.opx.pl