alexisend
Jak możecie już oficjalnie przeczytać na stronie związku, przygotowywany jest program mający na celu wyznaczenie, oznakowanie i sklasyfikowanie tras treningowych. Jako produkt finalny projektu powstanie również serwis internetowy z wykazem i opisem wszystkich oznakowanych tras, infrastruktury znajdującej się w pobliżu trasy itp. Planowane jest również wydanie mapy lub przewodnika/informatora w formie 'papierowej'.
Oczywiście nasuwa się tu pytanie 'po co to wszystko?' i 'czy nie można lepiej wydawać związkowych pieniędzy?'
Najpierw o pieniądzach - pieniądze mają być pozyskane właśnie na realizacje tego projektu, więc nie ma co się obawiać że zamiast na organizację zawodów to kasa idzie na jakiś inne cele.
Po co to wszystko?
Cóż - powodów jest wiele, potencjalnych korzyści również, wiele tu zależy od klubów czy 'gospodarza' trasy, bo jeśli zainteresowanie klubów będzie znikome, prawdopodobnie zostaną utworzone takie trasy w pobliżu obiektów o charakterze agroturystycznym itp.
Spróbuje nieco przybliżyć jakie korzyści odnieść mogą kluby:
1. Na oznakowanie trasy jej gospodarz dostanie środki - pozwoli to klubom na wykonanie oznakowania tras, możliwe że stworzenie niewielkiej infrastruktury towarzyszącej, typu ławki, stoły, zadaszenia itp. Czym więcej klub zrobi własnymi siłami, tym więcej środków może pozostać na potrzeby klubu...
2. Ze względu na pełne poparcie Dyrekcji Lasów Państwowych, oraz 'listy polecające' który każdy zainteresowany klub otrzyma, pozwoli to zakończyć spory z nadleśnictwami, tam gdzie one dotąd występowały.
3. Posiadanie oznakowanych tras podnosi poziom naszego sportu, może być pomocne w jego promocji, w dotarciu do większej liczby zainteresowanych.
4. Podczas wstępnych rozmów z p. Prezes Związku udało się ustalić, że zakwalifikowanie jakiejś trasy np. jako 'spełniającej warunki tras dla zawodów', zwalniać będzie organizatora zawodów na tej trasie z wymogu każdorazowego odbioru trasy przez delegata technicznego.
5. Jeśli klub bądź gospodarz trasy posiada w dogodnej okolicy niezbędną infrastrukturę, może ona przynosić wymierne korzyści finansowe, poprzez udostępnianie jej innym zawodnikom do celów treningowych - jak widać z przykładu Jakuszyc można na dobrą trasę przyciągnąć nawet zawodników z zagranicy
6. Powstaje zaplecze do prowadzenia obozów szkoleniowych, kondycyjnych itp...
7. Jeśli już w danej gminie powstanie taka oznakowana trasa, łatwiej będzie przekonać władze gminy do przyznania środków na jej utrzymywanie..
Podstawową korzyścią jest jednak znaczenie promocyjne takiego przedsięwzięcia dla sportu jako całości, zaistnienie w szerszej świadomości społeczeństwa, a więc i potencjalnych sponsorów. Również przy sensownym gospodarowaniu środkami pozyskanymi na ten cel, możliwe będzie sfinansowanie innych przedsięwzięć, pozostających w związku z trasami treningowymi czy trasami zawodów.
Ponieważ sposób finansowania wymusza na nas pewien konkretny sposób działania, nie można niektórych spraw realizować zbyt wcześnie (nie można pozyskać środków na programy będące w realizacji). Na obecnym etapie bardzo pomocna byłaby deklaracja klubów co do możliwości wytyczenia tras na swoim terenie, możliwości inwentaryzacji takiej trasy do postaci cyfrowej, a także konkretnych osób chętnych do włączenia się do zespołu inwentaryzacyjnego - tu wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość zagadnień GPS, map cyfrowych i programów do ich edycji, kartografii, dobra orientacja w terenie, no i oczywiście możliwość poświęcenia sporej ilości czasu na pracę nad projektem...
Kluby i osoby chętne do współpracy proszę o info na poczta@stake-out.org
Oczywiście w miarę możliwości odpowiem na wszelkie pytania jakie się pojawią, również wszelkie sugestie mile widziane, Wy rownież możecie mieć wpływ na przebieg i realizacje tego projektu.
http://www.mushing.pl/ind...yswietlany=home
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pldegrassi.opx.pl